Põhiseaduskomisjon algatas eelnõu võimaldamaks Euroopa Parlamendi liikmetel kuuluda volikogudesse

Autor: Epp-Mare Kukemelk
Avaldatud: 11.05.2021

Komisjoni esimees Toomas Kivimägi ütles, et eelnõu eesmärk on kaotada piirangud, millega Euroopa Parlamendi liikmed võivad küll kandideerida kohalikel valmistel, ent nad ei või kuuluda valla- või linnavolikokku. Kehtiva seaduse järgi peavad nad volikokku kuulumiseks loobuma Euroopa Parlamendi liikme mandaadist, täpsustas ta. „Soovime ühtlustada Riigikogu liikmetele ja Euroopa Parlamendi liikmetele kohalduvaid volikogu liikmeks olemise norme. Ühtlasi kaotame Euroopa Parlamendi liikmete õiguse kuuluda valla- või linnavalitsusse, mis on pentsik,“ rääkis Kivimägi.

Kivimägi ütles, et Riigikogu liikmetele õiguse andmine kuuluda samaaegselt kohalike omavalitsuste volikogudesse on end praktikas igati õigustanud: tänase päeva seisuga kasutab seda võimalust 48 Riigikogu liiget. 

Algatatud eelnõuga muudetakse kahte seadust –  Euroopa Parlamendi valimise seadust ja kohaliku omavalitsuse korralduse seadust. Eelnõu seadusena vastuvõtmiseks on vajalik Riigikogu koosseisu häälteenamus.

Komisjon tegi ettepaneku võtta Euroopa Parlamendi valimise seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu täiskogu päevakorda 19. mail 2021. Seadus jõustuks tänavu 18. oktoobril ehk kohalike omavalituste volikogude valimistele järgneval päeval.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee   
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Link uudisele: Põhiseaduskomisjon algatas eelnõu võimaldamaks Euroopa Parlamendi liikmetel kuuluda volikogudesse